FA

معرفی۶ علامت خرابی سنسور دمای آب خودرو یا فشنگی ماشین

خودروی شما برای عملکرد صحیح، به حسگرها و قطعات مختلفی متکی است. سنسور دمای آب خودرو یا فشنگی، یکی از این قطعات حیاتی است که اطلاعات مربوط به دمای مایع خنک کننده را به واحد کنترل موتور (ECU) ارسال می‌کند. ECU از این اطلاعات برای تنظیم مخلوط هوا و سوخت و همچنین کنترل فن خنک کننده استفاده می‌کند. همچنین دمای ثبت شده توسط این سنسور، روشن و خاموش شدن فن رادیاتور را تعیین می کند.

اگر سنسور دمای آب خراب شود، می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی از جمله گرم شدن بیش از حد موتور، روشن شدن چراغ چک موتور و عملکرد نامناسب آن شود. در این مقاله از پرتوناب الکترونیک، به بررسی ۶ علامت خرابی سنسور دمای آب، نحوه عیب یابی و نحوه تعمیر آن می‌پردازیم.

فشنگی یا سنسور دمای آب خودرو چیست؟

فشنگی، یک ترمیستور است که در داخل موتور یا در سرسیلندر قرار دارد. این نوع از انواع سنسور ماشین، دمای مایع خنک کننده را اندازه گیری کرده و این اطلاعات را به صورت سیگنال الکتریکی به ECU ارسال می‌کند. ECU از این سیگنال برای تنظیم موارد زیر استفاده می‌کند.

  • مخلوط هوا و سوخت: ECU از دمای مایع خنک کننده برای تعیین میزان سوخت مورد نیاز برای احتراق بهینه استفاده می‌کند.
  • فن خنک کننده: ECU از دمای مایع خنک کننده برای روشن یا خاموش کردن فن خنک کننده استفاده می‌کند تا از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری شود.

فشنگی یا سنسور دمای آب خودرو چیست؟

علائم خرابی سنسور دمای آب خودرو

برخی از مهم ترین علائم خرابی این سنسور در زیر معرفی شده است.

گرم شدن بیش از حد موتور

یکی از شایع ترین علائم خرابی سنسور دمای آب، گرم شدن بیش از حد موتور است. اگر سنسور خراب باشد، ECU ممکن است دمای واقعی موتور را به درستی تشخیص ندهد و در نتیجه فن خنک کننده را روشن نکند، که منجر به گرم شدن بیش از حد موتور می‌شود.

روشن شدن چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ چک موتور می‌تواند نشان دهنده خرابی این دستگاه یا سایر مشکلات مربوط به موتور باشد.

دود سیاه از اگزوز

سنسور دمای مایع خنک‌کننده خودرو به ECU کمک می‌کند تا نسبت مخلوط سوخت و هوا را برای احتراق تعیین کند. یک سنسور معیوب ممکن است منجر به ترکیبی غنی از سوخت و هوا شود که منجر به انتشار دود سیاه از لوله اگزوز و مصرف سوخت ضعیف شود.

عملکرد نامناسب موتور

اگر این سنسور اطلاعات نادرستی به ECU ارسال کند، می‌تواند منجر به عملکرد نامناسب موتور مانند لرزش، افت قدرت و مشکل در شتاب گیری شود.

مشکل در روشن شدن موتور

در برخی موارد، خرابی فشنگی می‌تواند روشن شدن موتور را دشوار کند.

نشتی مایع خنک کننده

اگر سنسور دمای آب خودرو در سرسیلندر قرار داشته باشد، خرابی آن می‌تواند منجر به نشتی مایع خنک کننده شود.

افزایش مصرف سوخت

خرابی این دستگاه می‌تواند منجر به افزایش مصرف سوخت شود، زیرا ECU ممکن است مخلوط هوا و سوخت را به درستی تنظیم نکند.

مشکلات فن رادیاتور

در صورت خرابی سنسور خنک کننده، واحد کنترل موتور خودروی شما ممکن است فن رادیاتور را حتی زمانی که موتور به اندازه کافی گرم نیست، روشن کند. برعکس این نیز می تواند اتفاق بیفتد و در نتیجه موتور بیش از دمای کارکرد خود گرم شود و آسیب ببیند.

کاهش عملکرد موتور

واحد کنترل گیربکس (TCM) از سنسور دمای مایع خنک کننده برای جلوگیری از جابجایی خودرو در حالت اوردرایو در حالی که موتور سرد است، استفاده می‌کند. اطلاعات نادرست از سنسور می تواند منجر به مشکلات انتقال و کاهش عملکرد موتور شود.

3 دلیل رایج خراب شدن سنسور دمای مایع خنک کننده

در اینجا دلایل اصلی خرابی سنسور دمای مایع خنک کننده ذکر شده است. با درک اینکه چه چیزی می تواند باعث مشکلات سنسور دمای خنک کننده شود، می‌توان راهی برای تشخیص آن ها پیدا کرد.

1. اتصالات معیوب سنسور

اتصالات الکتریکی سنسور دمای مایع خنک کننده به واحد کنترل موتور (ECM) ممکن است در اثر تماس با قطعات متحرک خودرو، مانند سیستم انتقال، آسیب فیزیکی ببینند. این می تواند باعث شود ECM یک کد خطای سنسور مایع خنک کننده ایجاد کند.

2. خوردگی در پایانه های سنسور

پایانه های سنسور دمای مایع خنک کننده، ممکن است به دلیل نشت آب دچار خوردگی شوند. این باعث می شود که سنسور عملکرد نادرست داشته باشد و واحد کنترل موتور، یک کد خطا ثبت کند.

3. سطح پایین مایع خنک کننده

ناکافی بودن مایع خنک‌کننده موتور در سیستم خنک‌کننده خودرو می‌تواند بر خوانش سنسور تأثیر منفی بگذارد. سطح پایین مایع خنک کننده باعث داغ شدن بیش از حد خودرو می شود و در نتیجه عملکرد موتور کاهش می یابد و چراغ چک موتور روشن می شود.

نحوه عیب یابی فشنگی ماشین با دستگاه

برای عیب یابی این دستگاه، می‌توانید از یک دستگاه دیاگ یا تستر استفاده کنید. این دستگاه، سنسور را از نظر وجود مشکل بررسی می‌کند و کد خطا را در صورت خرابی سنسور نمایش می‌دهد.

همچنین می‌توانید با استفاده از یک مولتی متر، مقاومت سنسور را در دماهای مختلف اندازه گیری کنید. مقادیر مقاومت باید با مشخصات سنسور مطابقت داشته باشد.

نحوه عیب یابی فشنگی ماشین با دستگاه

 

یک مکانیک قبل از انجام آزمایش کامل، با استفاده از ولت متر، سطح مایع خنک کننده خودروی شما را بررسی می کند. او همچنین کدهای خطا را، در صورت وجود، با استفاده از ابزار اسکن OBD بررسی می کند.

نحوه تعمیر سنسور دمای آب خودرو

اگر سنسور دمای آب خراب باشد، باید تعویض شود. تعویض سنسور معمولا کار آسانی است و می‌توانید با کمی دانش فنی، خودتان آن را انجام دهید. با این حال، اگر در انجام این کار مهارت ندارید، می‌توانید به یک مکانیک مراجعه کنید.

سخن پایانی

سنسور دمای آب خودرو، یک قطعه مهم در خودرو شما است که برای عملکرد صحیح موتور ضروری است. با آگاهی از علائم خرابی این دستگاه و نحوه عیب یابی آن، می‌توانید از بروز مشکلات جدی‌تر و هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید. همچنین لازم است به برخی نکات توجه داشته باشید. مثلا قبل از شروع تعویض سنسور، حتما دفترچه راهنمای خودرو خود را برای دستورالعمل‌های خاص چک کنید. هنگام تعویض سنسور، مراقب باشید که به سایر قطعات موتور آسیب نزنید و در نهایت از استفاده از سنسور تقلبی یا غیر اصل خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *