FA

خرید انواع شمع خودرو و آشنایی با ویژگی شمع‌های خاص

ممکن است در نگاه اول وظیفه شمع تنها جرقه زدن و تولید انفجار برای روشن شدن ماشین باشد اما اگر بخواهیم عمیق‌تر به این مسئله نگاه کنیم متوجه می‌شویم که تأثیر انواع شمع خودرو در انجام این وظیفه‌ی مهم بسیار متفاوت است. هرچه کیفیت شمع بیشتر باشد جرقه‌ای که تولید می‌کند کاراتر خواهد بود و در نتیجه موتور با قدرت بیشتری کار انجام می‌دهد. در این مطلب می‌خواهیم انواع شمع ماشین و ویژگی‌های آن‌ها را بررسی کنیم.

تأثیر انواع شمع خودرو روی کارکرد ماشین

عوامل مختلفی روی کیفیت شمع تأثیر می‌گذارند. برخی از این موارد شامل اندازه‌ی دهانه‌ی شمع، جنس و تعداد الکترودها، سطح مقطع الکترود میانی و مواردی از این دست هستند. تمامی این عوامل روی اشتعال بهتر، برق‌رسانی به موقع، دوام شمع و عملکرد بهتر موتور تأثیرگذارند. با بهبود در عملیات احتراق مصرف سوخت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه آلاینده‌های کمتری وارد محیط زیست می‌شوند. یکی از ویژگی‌های انواع شمع خودرو استاندارد ایجاد جرقه‌ی به موقع و با کیفیت بالاست.

شمع مسی

در شمع مسی الکترود مثبت یا الکترود مرکزی آن از جنس فلز مس با روکشی از آلیاژ نیکل طراحی شده است. قطر شمع مسی بیشتر از دیگر انواع شمع خودرو است و این موضوع سبب می‌شود تا برای انجام انفجار به ولتاژ بیشتری نیاز داشته باشد. آلیاژ نیکل به دلیل نرم بودن سبب می‌شود تا طول عمر این نوع از شمع‌های خودرو کوتاه‌تر از سایر شمع‌ها باشد.

شمع ایریدیوم

یکی از مزایای مهم شمع ایریدیومی عمر و دوام بالای آن به علت مقاومت بالای ایریدیوم در برابر حرارت و فشار است. الکترود مرکزی در این نوع شمع کوچک‌تر طراحی شده که این موضوع به انتقال بهتر انرژی الکتریکی و بالا رفتن راندمان شمع کمک می‌کند. اگر به دنبال بهترین شمع برای افزایش شتاب خودرو هستید شمع‌های ایریدیومی ایده‌آل شما هستند.

انواع شمع خودرو

شمع پلاتینیوم

از مشهورترین انواع شمع خودرو شمع پلاتینیومی است که کیفیت آن با شمع نیکل برابری می‌کند اما فرق بین این دو در این است که الکترود مرکزی این نوع شمع به جای روکش نیکل دارای روکش پلاتینیوم است. از آن‌جایی که پلاتینیوم می‌تواند حرارت بالاتری را تحمل کند کیفیت جرقه‌ی حاصل از استفاده از این شمع بهتر است. این موضوع هم‌چنین سبب می‌شود تا رسوب‌گیری شمع کاهش پیدا کند.

تفاوت شمع سرد و شمع گرم

یکی از وظایف مهم انواع شمع خودرو کنترل حرارت محفظه‌ی احتراق است. از این جهت شمع‌ها به دو گروه شمع سرد و شمع گرم نیز تقسیم می‌شوند. تفاوت شمع گرم و شمع سرد خودرو را در زیر مشاهده می‌کنید.

  • شمع‌های گرم توانایی نگهداری حرارت بیشتری را در خود و محفظه‌ی احتراق دارند.
  • شمع‌های سرد توانایی انتقال حرارت بهتری دارند که باعث می‌شود گرمای کمتری در خود نگه دارند و تحت نام شمع سرد شناخته شوند.

استفاده از شمع گرم کمک می‌کند تا اتاقک احتراق با حفظ حرارت گرم‌تر بماند. اما استفاده از شمع سرد دمای بالا را با سرعت از اتاقک خارج می‌کند و محفظه را خنک‌تر نگاه می‌دارد. از این طریق فشار و دمای موجود درون اتاقک احتراق به راحتی کنترل می‌شود. در میان انواع شمع خودرو شمع‌های سرد بیشتر برای رانندگی‌های با سرعت بالا یا شتاب زیاد و به مدت زمان طولانی مناسب هستند. برای خودروهای معمولی اغلب از شمع‌های گرم استفاده می‌شود.

شمع‌های چند الکترودی

شمع‌ها همواره از یک الکترود مثبت برخوردارند اما تعداد الکترودهای منفی شمع می‌تواند بیشتر از یک عدد باشد. مزیت مهم شمع چند الکترودی در این است که طول عمر بالاتری دارد اما چگونه؟

در تمامی انواع شمع خودرو با هر بار جرقه زدن و تولید انفجار، الکترود منفی دچار فرسایش و خوردگی می‌شود. وقتی شمع از چند الکترود برخوردار باشد حتی اگر یک یا دو الکترود منفی از کار بیفتد هم‌چنان جرقه با کمک گرفتن از الکترودهای دیگر پدید می‌آید.

از دیگر مزیت این شمع‌ها امکان ایجاد جرقه‌هایی چرخان است که کمک می‌کند تا سوخت بهتر بسوزد و در نتیجه عملکرد موتور بهبود پیدا می‌کند.

خرید انواع شمع خودرو

برای تولید انواع شمع خودرو باید استانداردهای متعددی رعایت شوند تا به راحتی با ساختار وسایل نقلیه‌ی گوناگون سازگاری داشته باشند. در غیر این صورت کیفیت ایجاد جرقه پایین می‌آید و ممکن است موجب خام‌سوزی سوخت در موتور شود که آسیب‌های بسیاری را برای موتور خودرو پدید می‌آورد. به همین دلیل اکیداً توصیه می‌کنیم برای خرید این قطعه‌ی کوچک اما پراهمیت حتماً به سراغ شمع‌های با کیفیت و مراکز تخصصی فروش قطعات خودرو مراجعه کنید.

قیمت انواع شمع خودرو

یکی از گروه‌های معتبر و خوش‌نام در زمینه‌ی عرضه لوازم خودرو مجموعه‌ی پرتوناب است. شرکت تخصصی پرتوناب الکترونیک با وسواس بسیار و دقت بالا در زمینه‌ی عرضه‌ی بهترین شمع ماشین و انواع شمع خودرو و سایر تجهیزات ماشین فعالیت می‌کند. شعار اساسی این مرکز تخصصی این است که همواره بهترین‌ها را به مشتریان خود عرضه کنند تا بتواند نقش کوچکی در سلامت خودرو و سلامت سرنشینان آن ایفا کند.

با بررسی قیمت انواع شمع خودرو متوجه می‌شوید که محصولات شرکت پرتوناب با قیمت بسیار مناسب و به‌صرفه‌ای عرضه می‌شوند تا همه‌ی افراد قادر به تهیه‌ی قطعات باکیفیت و استاندارد خودرو باشند. کارشناسان ما همواره پاسخگوی پرسش‌های شما درباره‌ی خرید بهترین شمع ماشین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *