FA

آشنایی با وایر شمع و وظایف آن در خودرو

وایر شمع خودرو یکی از مهم‌ترین قطعات در خودرو است که می‌توان آن را قطعه‌ای حیاتی برای سالم ماندن موتور خودرو و عملکرد بهینه آن دانست. به‌طور کلی وایر شمع خودرو را می‌توان این‌گونه تعریف کرد که: این قطعه مهم روی سیلندر خودرو تعبیه شده و فرآیند جرقه‌زنی را به منظور اشتعال مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق، انجام می‌دهد. درواقع وایر شمع خودرو وظیفه انتقال پالس‌های ولتاژ بالا بین کوئل یا دلکو و شمع‌ها را بر عهده دارد. پس می‌شود گفت که یکی از قطعات اساسی تامین انرژی خودرو، وایر شمع است.

وایر شمع چیست؟

وایر شمع که به عنوان وایر جرقه‌زنی نیز شناخته می‌شود، از اجزای مهم خودرو است زیرا به انتقال جریان از کوئل به شمع کمک می‌کند و هرگونه نقص در وایر شمع می‌تواند باعث از کار افتادن موتور و در نتیجه مختل شدن رانندگی شود. برخی از خودروهای مدرن دارای سیستم جرقه‌زنی بدون توزیع‌کننده هستند که وایر شمع را مستقیماً به یک یا چند شمع متصل می‌کنند، در حالی که در طراحی برخی دیگر از خودروها نیاز به وایر کاملا برطرف شده که این خود داستان دیگری است. وایر شمع وظیفه انتقال برق از کوئل به شمع را داراست که بیشتر در خودروهای قدیمی‌تر این طراحی وجود دارد وحذف آن در خودروهای جدید توانسته تا حد زیادی به مدیریت انرژی و جلوگیری از افت یا نوسانات ولتاژ کمک کند. وایر شمع درواقع نوعی قطعه مصرفی در خودرو است و باید به‌صورت دوره‌ای به تعویض آن اقدام کنید زیرا کربن تشکیل‌دهنده ساختار وایر شمع پس از مدتی بر اثر حرارت ایجاد ‌شده در موتور خودرو از بین رفته و باعث اختلال در ارتباط جریان برق از کوئل می‌شود که در نتیجه این افت ولتاژ، عملکرد موتور تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

ساختار شمع وایر

به‌دلیل حساسیت وظایف وایر شمع خودرو، در ساخت و انتخاب جنس این قطعه باید دقت فراوانی صورت بگیرد. در دوسر وایر شمع خودرو، درپوش یا کلاهک پلاستیکی تعبیه شده که این عمل به‌منظور پیشگیری از ورود رطوبت موتور به وایر شمع و ایجاد اختلال در انتقال ولتاژ انجام می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، این دوسر پلاستیکی وایر از یک سمت به شمع و از سمت دیگر به کوئل متصل می‌شوند. سری متصل به شمع به دلیل جایگاه ویژه‌ای که دارد باید نسبت به سری متصل به کوئل از جنس باکیفیت‌تری ساخته شود و عایق‌بندی بهتری داشته باشد. جنس این سری یا کلاهک که بر وایر شمع نصب می‌شود، نوعی پلاستیک ارتجاعی یا سیلیکون است که مقاومت بالایی دارد. طراحی بخش‌های مختلف وایر بستگی به کارکرد آن بخش دارد. برای مثال داخل منفذ وایر از مفتولی فلزی ساخته شده است که درون یک عایق قرار می‌گیرد. همچنین برجستگی انتهای وایر با توجه به میزان حرارت‌ بالا در موتور و همینطور کنترل استهلاک ناشی از حرارت، به این شکل طراحی شده است.

 اجزای ساختار شمع وایر خودرو عبارت‌اند از:

 • مفتول فلزی اتصال به شمع
 • کابل اتصال به کوئل
 • کابل انتقال
 • درپوش یا کلاهک لاستیکی

مهم‌ترین نشانه‌های خرابی وایر شمع خودرو

بسیاری از علائم می‌تواند نشان‌دهنده خرابی یا فرسودگی قابل توجه وایر شمع باشد. این مجموعه علائم باید در نظر گرفته شود تا از تأثیر این خرابی روی سایر بخش‌های داخلی موتور جلوگیری به‌عمل آید. مهم‌ترین علامت خرابی وایر ایجاد شکاف‌هایی روی عایق کابل است که به محض دیدن این ترک‌ها باید به تعویض وایر شمع اقدام کنید زیرا در عمل انتقال جریان به شمع قطعا اختلالاتی را به‌وجود می‌آورد. مورد مهم دیگر، روشن شدن چراغ چک خودرو است که باید آن را هم نشانه‌ای برای بررسی وایر شمع در نظر گرفت هرچند این مورد تنها به بررسی وایر شمع محدود نمی‌شود. در برخی از خودروها، روشن نشدن اتومبیل یا ناقص روشن شدن آن یک علامت جدی برای آگاهی از خرابی وایر شمع است. برای بررسی وایر شمع و اطلاع از خرابی یا سلامت آن پس از روشن کردن خودرو در فضایی تاریک، نسبت به چک کابل اتصالی به شمع و بررسی جرقه‌زنی یا عدم آن، اقدام کنید و در صورت مشاهده هرگونه اختلال، به کارشناسان مربوطه مراجعه کنید.

وایر شمع خودرو

در هر صورت، مهم‌ترین نشانه‌هایی که باید در عملکرد کلی خودرو در نظر گرفته شود به شرح زیر است:

 • وسیله نقلیه برای شروع به روشن شدن دچار چالش می‌شود.
 • موتور در هنگام استارت زدن به‌طور ناقص روشن می‌شود.
 • موتور در حال کار یا در حال حرکت دچار نوعی بی‌نظمی در عملکرد می‌شود.
 • قدرت موتور کمی یا به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

زمان تعویض وایر شمع خودرو

تخمین زمان تعویض وایر شمع خودرو یا طول عمر وایر شمع به‌طور دقیق مشخص نیست و نمی‌توان حکمی کلی درباره زمان تعویض وایر صادر کرد. زیرا طول عمر وایر شمع به فاکتورهای زیادی بستگی دارد لذا بهتر است زمان تعویض آن را بر اساس نشانه‌هایی که در عملکرد خودرو می‌بینید، منطبق کنید. اما به‌صورت کلی علاوه بر توجه به میزان کارکرد خودرو یا اصطلاحا کیلومتر ماشین، میزان عبور ولتاژ و حرارت منتقل‌شده از موتور به وایر شمع خودرو، عواملی تاثیرگذار در طول عمر مفید این قطعه هستند. البته به یاد داشته باشید که جنس وایر و برند آن هم نقش زیادی در میزان کارکرد و تعیین عمر و زمان تعویض وایر شمع دارند.

نحوه نگهداری از وایر شمع خودرو

علاوه بر مدت‌زمان تعیین شده طول عمر وایر که توسط تولیدکننده‌ها و کارخانه‌های سازنده مشخص می‌شود، نحوه نگهداری و استفاده از وایر شمع نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش کارایی و طول عمر این قطعه دارد. یکی از مهم‌ترین اختلالاتی که منجر به خرابی زودهنگام وایر شمع می‌شود، اصطلاحا برق‌دزدی یا نشتی جریان برق عنوان می‌شود که باید با بررسی‌های دقیق و دوره‌ای از دچار شدن خودرو به این مشکل جلوگیری کرد. نگهداری صحیح از وایر شمع از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود در طول مدت تعیین‌شده استاندارد برای وایر، نیاز به تعویض یا تعمیر این قطعه مصرفی نداشته باشیم.

 راهکارهایی برای نگهداری از وایر شمع خودرو:

 • مراقبت از وایر شمع و جلوگیری از تماس آن‌ها با هر نوع جسم تیز و برنده
 • پیشگیری از اتصال وایر شمع با هرگونه احتمال سوختگی در موتور
 • جلوگیری از خم‌شدگی شمع وایر و تا کردن و شکستن آن‌ها
 • توجه و دقت به کیفیت وایر شمع و استاندارد آن هنگام خرید
 • عدم بریدن یا جدا کردن رویه وایر شمع و آسیب به آن

قیمت وایر شمع پرتوناب

با توجه به نرخ تورم و ناپایداری بازار ارز و کالا، شاهد نابه‌سامانی ارزش کالا هستیم. شرکت پرتوناب با در نظر گرفتن همه مسائل روز اقتصاد مردم و کشور هواره در تلاش بوده است، آن طور که شایسته است، بهترین خدمات را در نازل ترین قیمت به مردم و مصرف کنندگان عزیز کشورمان ارائه دهد، تا سهم خود را در راستای پیشرفت این سرزمین محقق کرده باشد.  

خرید وایر شمع پرتوناب

شرکت طراحی مهندسی پرتوناب با افزایش کیفیت محصولات قطعات خودرو در بازار داخلی و رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی توانسته تا گامی در شکوفایی صنعت خودروسازی کشور بردارد. پرتوناب درخشان‌ترین نام و شناخته‌شده‌ترین برند در صنعت قطعات خودرو در خاورمیانه می‌باشد که این مهم، خود تضمینی است بر کیفیت محصولات ما. با ما در این نیک نامی همراه شوید و جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید: 

٤٦٨٤٨٤٥٠ – ٠٢١

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *