FA

وظیفه شمع موتور چیست؟ + آشنایی با انواع شمع ماشین و کارکردهای آن

یکی از اصلی‌ترین قطعاتی که در کارکرد صحیح خودرو نقشی اساسی ایفا می‌کند شمع موتور خودرو است. این قطعه وظیفه‌ی مهم روشن کردن اتوموبیل را بر عهده دارد. بدون وجود شمع، خودرو قادر به حرکت نیست. اما این شمع ماشین چه تاثیری دارد و کاربرد آن چیست؟ در این مقاله در مورد شمع خودرو و وظیفه شمع مطالب مختصر و مفیدی را بیان می‌کنیم.

شمع ماشین کجاست و چگونه کار می‌کند؟

شمع ماشین قطعه‌ای ساخته شده از الکترود، عایق، واشر و مهره و … است. این قطعه در قسمت بالای محفظه‌ی خودرو یعنی قسمت سرسیلندر ماشین قرار دارد. وقتی که شما سوئیچ ماشین را برای روشن کردن خودرو می‌چرخانید قطعه‌ی فلایول بالا می‌آید و پیستون بنزین را متراکم می‌کند. در این حالت شمع در میان سوخت متراکم شده قرار دارد و ولتاژ بالایی از سوی ماشین به یک طرف شمع وارد می‌شود.

شمع موتور با دریافت این ولتاژ بالا جرقه تولید می‌کند و در محفظه‌ی احتراق انفجار ایجاد می‌شود. این انفجار با سوختن بنزین صورت می‌گیرد و با حرکت دادن پیستون به سمت پایین فلایول و میل لنگ حرکت می‌کنند و موجب ایجاد نیروی محرکه‌ی خودرو می‌شود. در نتیجه موتور خودرو شروع به کار می‌کند. این‌ها شرح حال کلی وظیفه شمع خودرو است.

شمع موتور

مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده‌ی شمع موتور

در ادامه با مهم‌ترین اجزایی که شمع ماشین را تشکیل می‌دهند آشنا می‌شویم.

عایق شمع

عایقی که روی شمع خودرو وجود دارد از جنس آلومین یا اکسیدآلومنیوم است. روکشی از لعاب شیشه روی این بخش برای پوشیدن و محافظت از بخش زیری قرار دارد. درواقع این لایه‌ی رویی همان بخش سفیدی است که روی شمع ماشین به چشم می‌خورد. وظیفه‌ی لعاب شیشه‌ای حفاظت از عایق و پوشاندن منافذ آن برای ورود آلودگی‌هاست. نقش عایق شمع موتور این است که در برار فشار بالا و حرارت زیادی که در هنگام انفجار ایجاد می‌شود از شمع محافظت کند و استحکام آن را بیشتر کند.

بدنه

قسمت بدنه شمع از جنس فلز فولاد ساخته می‌شود. استحکام این فلز کمک می‌کند تا شمع محکم روی سیلندر قرار بگیرد.

ترمینال یا پایانه‌ی شمع

پایانه‌ها بالاترین بخش شمع هستند. پایانه با اتصال به وایر مسیر ورود جریان الکتریکی را از باتری به شمع فراهم می‌کند. پایانه‌ها در برابر اکسیدشدن بسیار مقاوم هستند.

الکترودها

شمع دارای چند الکترود است. الکترود مثبت که در بخش میانی شمع قرار دارد و از فلزهای آلیاژشده با مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت ساخته می‌شوند.

الکترودهای منفی که به آن الکترودهای کناری نیز گفته می‌شود به بدنه‌‌ی شمع متصل است و در دو طرف الکترود مثبت قرار دارد. الکترودهای منفی در شمع‌های گوناگون می‌توانند تعداد مختلفی داشته باشند.

انواع شمع خودرو

برای تقسیم‌بندی شمع موتور می‌توان به شیوه‌های گوناگون عمل کرد. یکی از این بخش‌بندی‌ها به تعداد پلاتین شمع مربوط است. در این حالت شمع‌ها به چند گروه زیر تقسیم می‌شوند.

 • شمع تک پلاتینه
 • شمع دو پلاتینه
 • شمع چهار پلاتینه

به‌طور کلی انواع شمع‌ها به دسته‌بندی‌های زیر تقسیم می‌شوند.

 • شمع گرم
 • شمع سرد
 • شمع پلاتینیومی
 • شمع ایریدیومی
 • شمع نیکلی
 • شمع چند الکترودی

هر کدام از این شمع‌ها نوع ساخت، طریقه‌ی کارکرد و ویژگی‌های متفاوتی دارند.

خرابی شمع ماشین چه پیامدهایی در پی دارد؟

توجه به سلامت شمع ماشین اهمیت بالایی دارد. اگر شمع خودرو خراب شود برق‌رسانی به شمع به‌خوبی انجام نمی‌شود. اگر کل شمع‌های خودرو از کار بیفتند بدیهی است که خودرو روشن نمی‌شود. در این حالت سوخت کافی در مخازن سیلندر جمع می‌شود اما هیچ‌گونه جرقه‌ای اتفاق نمی‌افتد.

یکی از مشکلات مهمی که در اثر خرابی شمع موتور اتفاق می‌افتد این است که شمع به درستی و با کیفیت اولیه انفجار را رقم نمی‌زند. وقتی انفجار به‌خوبی رخ ندهد تمامی سوخت درون محفظه‌ی احتراق نمی‌سوزد و باعث خام‌سوزی می‌شود. خام‌سوزی چند پیامد مهم در پی دارد.

 • موجب مصرف بیشتر سوخت و در نتیجه افزایش هزینه‌ی سوخت ماشین می‌شود؛
 • با خام‌سوزی عملکرد موتور تا حد قابل توجهی ضعیف می‌شود؛
 • احتمال بروز آسیب‌های متعدد به موتور بیشتر می‌شود؛
 • میزان آلایندگی ماشین افزایش پیدا می‌کند.
شمع ماشین و کارکرد آن
شمع ماشین و کارکرد آن

عمر شمع ماشین چقدر است؟

عمر شمع ماشین فاکتور مهمی‌ست که بسیاری از رانندگان به آن توجه نمی‌کنند. در صورت بی‌توجهی به عمر استاندارد شمع متأسفانه پیامدهای ناخوشایندی در انتظار خودروی شما خواهد بود. یکی از پیامدهای آن ضعیف شدن عملکرد موتور است که در بخش قبلی به آن پرداختیم.

عمر استاندارد شمع به مدت یک سال است. البته ممکن است این مدت به سه سال هم برسد. اما با تعویض به موقع و زودهنگام می‌توان از بروز بسیاری از مشکلات و اضافه شدن هزینه‌های تعمیر خودرو پیشگیری کرد.

یکی دیگر از این پیامدها شکستن شمع موتور است. تکه‌های پلاتین شمع پس از شکستن شمع در سیلندر می‌ریزند. این موضوع سبب خرابی پیستون یا تراشیدگی‌های در سیلندر می‌شود.

خرید شمع موتور با کیفیت بالا

برای خرید شمع ماشین باید به مراکز تخصصی و معتبر مراجعه کنید. چنین مراکزی با ارائه‌ی شمع خودرو با کیفیت از خودروی شما در برابر آسیب‌های مختلف حفاظت می‌کنند.

شرکت پرتوناب یکی از مراکز تخصصی در زمینه‌ی ساخت و تأمین قطعات خودرو است که سال‌های زیادی را در این حوزه فعالیت می‌کند. این شرکت با تعهد به ارائه‌ی قطعات مرغوب به مشتریان تلاش می‌کند تا گامی در راستای بهبود کارکرد و سلامت خودروها بردارد.

یکی از محصولات مهم فروشگاه تخصصی پرتوناب شمع ماشین است. شما می‌توانید شمع موتور باکیفیت را با قیمت بسیار مناسب از این مرکز خریداری کنید. در صورت وجود هرگونه پرسش با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *