FA

تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی در چیست؟

در سال‌های اخیر، بسیاری از افراد برای تأمین سوخت وسایل نقلیه خود، استفاده از بنزین سوپر را ترجیح داده‌اند؛ به این دلیل که آن‌ها معتقدند این نوع بنزین نسبت به بنزین معمولی می‌تواند کارایی و سرعت خودروی آن‌ها را افزایش دهد و سبب بهبود کلی عملکرد موتور خودروی‌شان نیز شود.

درباره قطعات خودرو بیشتر بخوانید

درواقع، مهم‌ترین تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی که در انتخاب بنزین مناسب برای وسیله نقلیه شما نیز می‌تواند نقش داشته باشد، مقادیر عددی اکتان این دو بنزین است که باعث می‌شود یک بنزین با عدد اکتان بیشتر، قابلیت‌های بیشتری را فراهم کند.

در راستای این موضوع، سعی داریم در ادامه این مطلب، ابتدا شما را با عدد اکتان در بنزین آشنا کنیم. سپس به توضیح هر یک از این سوخت‌های بنزینی و تفاوت بنزین سوپر و معمولی بپردازیم تا بتوانید بهترین نوع بنزین برای اتومبیل خود را انتخاب کنید.

درجه‌بندی اکتان در سوخت‌های بنزینی چیست؟

در تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی، درجه‌بندی اکتان به این منظور صورت گرفته است که میزان مقاومت سوخت خودرو در برابر حرارت را اندازه‌گیری می‌کند؛ چراکه بنزین برای جلوگیری از احتراق، نیاز به سطح خاصی از مقاومت حرارتی دارد؛ در نتیجه، این مقادیر اکتان نشان می‌دهد که برای احتراق خودبه‌خود بنزین، فشار تا چه اندازه باید بالا باشد؛ هر چه بنزین دارای درجه اکتان بالاتر باشد، پایداری بیشتری نیز خواهد داشت.

به طور کلی، هدف از اکتان، افزایش احتراق نیست، بلکه جلوگیری از مشتعل شدن زودهنگام مخلوط “هوا و سوخت” در داخل موتور است؛ بنابراین، در تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی، هرچه اکتان سوخت شما بیشتر باشد، موتور شما در برابر ضربه مقاوم‌تر است.

بر این اساس، سوخت‌های بنزینی سوپر و معمولی در جایگاه‌های سوخت، به ترتیب دارای درجه اکتان 95 (سوخت با بالاترین اکتان) و درجه اکتان 87 (سوخت با کمترین اکتان) هستند که بسته به انتخاب شما و نوع وسیله نقلیه‌تان، می‌توانید سوخت مورد نیاز ماشین خود را تأمین کنید؛ بنابراین، اگر صداهای ناهنجار یا تق‌تق را در حین رانندگی می‌شنوید، احتمالاً از اکتان اشتباهی برای ماشین خود استفاده می‌کنید. در این صورت لازم است تا با دانستن تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی، هر چه سریع‌تر نسبت به تعویض نوع بنزین مصرفی اتومبیلتان اقدام کنید.

بنزین معمولی چیست؟

بنزین معمولی، رایج‌ترین نوع بنزین برای انتخاب است؛ به دلیل این که معمولاً ارزان‌ترین گزینه در پمپ‌بنزین‌ها بوده و در اکثر خودروها نیز به خوبی کار می‌کند.

اگرچه این نوع بنزین، ممکن است عملکردی مشابه بنزین با اکتان بالاتر نداشته باشد اما اگر بودجه کمی برای خودروی خود در نظر گرفته‌اید، باید بدانید که بنزین معمولی، مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه برای وسیله نقلیه شما است.

درباره سنسور سرعت بیشتر بخوانید.

البته این مورد را هم باید در نظر بگیرید که اگر خودروی شما از آن دسته خودروهایی است که به بنزین سوپر نیاز دارد (مانند اتومبیل‌های گران‌قیمت یا شاسی‌بلند)، نباید از بنزین معمولی استفاده کنید؛ چراکه استفاده از سوخت با اکتان کمتر در این نوع اتومبیل‌ها، در طول زمان می‌تواند باعث ایجاد پدیده کوبش (Knocking) یا صدای ضربه زدن در زیر کاپوت خودرو شود؛ این صداها اغلب با افزایش شتاب شما بلندتر می‌شوند و سوخت داخل موتور نیز به طور ناموزون شروع به سوختن می‌کند؛ این امر در نهایت می‌تواند به موتور اتومبیل شما آسیب جدی وارد نماید.

بنزین سوپر چیست؟

بنزین حاوی مواد شیمیایی است که به احتراق آن در موتور خودروی شما کمک می‌کند. هر چه سطح اکتان سوخت بالاتر باشد، تراکم بیشتری می‌تواند قبل از انفجار تحمل کند.

بنزین سوپر که با اصطلاح بنزین بدون سرب نیز شناخته می‌شود، نوع دیگری از سوخت‌های خودرو با سطح اکتان بالا است که عملکرد بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد. این نوع بنزین، به بهره‌وری سوخت وسایل نقلیه کمک می‌کند و بهترین عملکرد را ارائه می‌دهد.

به همین دلیل است که بنزین سوپر معمولاً برای خودروهای لوکس با موتور قدرتمند و با نسبت تراکم بالا یا توربو شارژرها بهترین انتخاب بوده و اغلب توسط سازندگان خودرو نیز توصیه می‌شود؛ با این حال، این بنزین، از گران‌ترین انواع سوخت در پمپ‌بنزین‌ها است.

تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی

هنگام سوخت‌گیری خودرو، معمولاً چندین نوع بنزین در جایگاه‌های سوخت مشاهده می‌کنید که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید، مانند بنزین معمولی یا سوپر.

همان‌طور که گفتیم اصلی‌ترین تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی، تفاوت در درجه اکتان آن‌ها است. اکتان اساساً معیار پایداری سوخت است. این درجه‌بندی پایداری، بر اساس فشاری که در آن، یک بنزین به طور خودبه‌خود در یک موتور آزمایشی می‌سوزد (اشتعال خودکار) محاسبه می‌شود. از آنجا که درجه اکتان بنزین سوپر بالاتر است، انفجار دیرتر رخ داده و بنزین کمتری هدر می‌رود. همچنین وجود فیلتر بنزین بسیار مهم است زیرا آلودگی‌ها، خرده فلزات ناشی از سایش و ناخالصی‌های کوچک را فیلتر می‌کند، به همین دلیل مطمئن هستیم که سوخت تمیز به سمت موتور خودرو جریان پیدا می کند.

همچنین فرق بنزین سوپر و معمولی این است که بنزین سوپر ممکن است حاوی مواد افزودنی اضافی یا با کیفیت بالاتر در مقایسه با بنزین معمولی باشد. با این حال، بنزین سوپر ممکن است برای بسیاری از رانندگانی که خودروهایشان با بنزین معمولی کاملاً خوب کار می‌کنند، ضروری نباشد.

علاوه بر موارد ذکر شده برای تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی، بنزین سوپر می‌تواند بازده سوخت را افزایش دهد و در عین حال، کاهش آلاینده‌ها را به همراه داشته باشد؛ این به طور بالقوه می‌تواند مسافت پیموده شده در رانندگی را برای مدت طولانی‌تری افزایش دهد.

از دیگر تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی، اختلاف قیمتی است که میان بنزین معمولی و سوپر وجود دارد. بنزین سوپر به دلیل داشتن درجه اکتان بالاتر و مزیت‌های بیشتر، گران‌تر است.

خبر خوب این است که بنزین معمولی و سوپر، هر دو دارای مواد شوینده‌ای هستند که می‌توانند ذخایر کربن را تا حدی کاهش دهند؛ بنابراین، تفاوتی که از این نظر در بنزین سوپر وجود دارد این است که آن مواد شوینده در این نوع بنزین ممکن است قدرتمندتر باشند.

نکته مهم

به طور کلی، برای این که متوجه شوید، اتومبیل شما به چه نوع سوختی نیاز دارد و کدام نوع بنزین برای وسیله نقلیه شما توصیه شده است، می‌توانید دفترچه راهنمای اتومبیل خود را بررسی کنید. برخی کمپانی‌های تولیدکننده خودرو در این زمینه، توصیه‌هایی ارائه داده‌اند که به عنوان مثال برای تأمین سوخت خودروهای ساخت آن‌ها حتماً از بنزین سوپر استفاده شود.

همچنین راهکار دیگری برای این منظور وجود دارد که می‌توانید پشت درب باک بنزین خود را چک کنید.

در صورتی که به روش‌های بالا، نمی‌توانید این اطلاعات را پیدا کنید، حتماً از یک مکانیک یا متصدی جایگاه سوخت که اطلاعاتی در این زمینه دارد و تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی را می‌داند سؤال کنید.

درباره تسمه دینام و کاربرد آن بیشتر بخوانید.

جمع‌بندی

آگاهی از تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی و استفاده از نوع صحیح سوخت برای وسیله نقلیه‌تان، بخش اساسی از رعایت نکات مربوط به تعمیر و نگهداری خودرو است.

هنگامی که بدانید چه نوع سوختی برای خودروی شما مناسب است، می‌توانید خطر آسیب رساندن به موتور خودرو و هزینه‌های تعمیرات احتمالی آن را کاهش دهید یا با نخریدن نوع بنزینی که گران‌تر از نیاز و بودجه شما است، می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. در نهایت، انتخاب بنزین مناسب، این اطمینان را به شما می‌دهد تا وسیله نقلیه شما بهترین عملکرد را نیز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *