FA

کارایی فیلتر روغن در خودرو چیست؟

فیلتر روغن در خودرو، نقش مهمی در میان سایر قطعات خودرو بر عهده دارد. در صورتی که وسیله نقلیه شما، از یک فیلتر نامناسب و بی‌کیفیت استفاده کند، این می‌تواند موتور خودروی شما را تحت تأثیر قرار دهد و به اجزای مکانیکی آن آسیب وارد نماید؛ این آسیب وارد شده به قطعات باعث می‌شود تا موتور نیز از کار افتاده و کارایی و عملکرد خود را از دست بدهد؛ بنابراین، برای حفظ عملکرد بهینه خودروها، نیاز است تا همواره از فیلترهای با کیفیت بالا استفاده کنیم.

از این‌رو، با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با اهمیت، کارایی فیلتر روغن در خودرو و ویژگی‌های آن، بیشتر آشنا کنیم.

کارایی فیلتر روغن

فیلتر روغن در خودرو چیست؟

یک فیلتر روغن، دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد که از اسم آن نیز مشخص است؛ به این معنی که روغن موتور وسایل نقلیه را فیلتر یا تصفیه می‌کند.

این قطعه، یک جزء کوچک از اجزای مکانیکی خودرو به شمار می‌آید که برای عملکرد بی‌عیب و نقص موتور، بسیار ضروری و مهم است.

بیشتر بدانید: خرید وایر شمع خودرو

عملکرد فیلتر روغن در خودرو چگونه است؟

در زمان‌های گذشته، موتورهای احتراق داخلی اولیه، فاقد فیلتر روغن بودند؛ این امر باعث می‌شد تا خودروها به دلیل کیفیت پایین روغن‌هایی که در آن زمان وجود داشت، به طور منظم مجبور به تعویض روغن موتور خودروی خود شوند. وجود این مشکلات باعث شد تا در نهایت یک سیستم فیلتر روغن با جریان کامل ایجاد شود.

امروزه، اکثر سیستم‌های روغن‌کاری تحت فشار که در موتورهای احتراق داخلی استفاده می‌شوند دارای فیلتر بای‌پس هستند تا موتور را از خطر گرفتگی در شرایط خاص مانند سرمای شدید محافظت کنند.

به طور کلی، عملکرد فیلتر روغن در خودرو به این صورت است که روغن موتور قبل از رسیدن به اجزای اصلی موتور، از یک فیلتر تصفیه روغن عبور می‌کند؛ به این صورت که، روغن در حین کار و با روشن شدن وسیله نقلیه، از طریق یک سری سوراخ‌های ریزی که بر روی لبه خارجی فلنج پایه قرار دارد، وارد فیلتر می‌شود. این سوراخ‌های محیطی روی فلنج پایه، معمولاً با یک غشای لاستیکی پوشانده می‌شوند که با ورود روغن به محفظه فیلتر، این غشا از هم جدا می‌شود تا مانع ورود روغن به محفظه فیلتر نشود.

در نهایت، روغن پس از عبور از فیلتر و پاک‌سازی آن از آلاینده‌ها، از طریق سوراخ بزرگ مرکزی جریان خروجی به سمت موتور پمپ می‌شود.

اما یک اخطار کلیدی برای این نوع از سیستم فیلتر نیز وجود دارد؛ این که روغن، در نتیجه این اتفاقات، ممکن است فیلتر نشود، حتی زمانی که موتور، مجهز به فیلتر روغن تمام جریان باشد.

اهمیت و نقش فیلتر روغن در خودرو

نقش فیلتر روغن در خودرو، بسیار حیاتی است. به طور کلی، یک فیلتر روغن خوب و متناسب با وسیله نقلیه شما، می‌تواند عمر روغن و در نتیجه عمر موتور خودروی‌تان را افزایش دهد؛ اما سایر کاربردها و کار فیلتر روغن در خودرو به شرح زیر است:

اهمیت کوئل ماشین

1. نقش حفاظتی فیلتر روغن در خودرو

یک فیلتر روغن، در صورتی که از کیفیت مناسبی برخوردار باشد، همواره به عنوان نقش محافظتی از موتور خودرو و کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر آن عمل می‌کند. فیلتر و روغن، هر دو به نوعی به موتور خودرو کمک می‌کنند تا عملکرد روان و مناسبی داشته باشد و بهره‌وری موتور خودرو را نیز حفظ و بهبود بخشند.

زمانی که این فیلتر، نامناسب و غیر قابل اعتماد باشد یا به موقع تعویض نشود، به مرور زمان باعث ایجاد اختلال در کارکرد روان موتور خودرو و در نهایت سوختگی آن خواهد شد.

2. پاک‌سازی ذرات و آلاینده‌های موجود در روغن

همان‌طور که می‌دانید، روغن‌های موتور، معمولاً حاوی بسیاری از ذرات غیرضروری و آلاینده‌اند؛ این امر به این دلیل است که مقادیری از براده‌های فلزی ناشی از کار کردن موتور به هنگام روشن شدن و حرکت وسیله نقلیه، از آن جدا می‌شوند که در نهایت وارد روغن موتور می‌شوند. همچنین قطعات دیگری مانند پیستون اتومبیل نیز وجود دارند که به ورود این ذرات ناخواسته و دوده‌های ناشی از سوخت‌های بنزینی یا گازوئیلی به روغن موتور کمک می‌کنند.

اگر این تکه‌های ریز آلاینده‌ها و اجسام سخت، وارد جریان روغن شوند، می‌توانند باعث ایجاد ساییدگی در اجزای موتور شده و به میزان قابل توجهی، فرسودگی موتور را افزایش دهند.

بنابراین، یک فیلتر روغن، در عین حال که تمام این ذرات و آلاینده‌ها را از بین می‌برد، روغن موتور را تصفیه کرده و کیفیت آن را حفظ می‌کند.

3. افزایش کارایی وسیله نقلیه

فیلترهای روغن، از آن جهت که مانع از ورود گرد و غبار و سایر آلودگی‌های خارجی به موتور می‌شوند و همچنین روغن موتور را کاملاً تمیز و به دور از آلاینده‌ها و انواع فلزات ناشی از سایش اجزای داخلی موتور می‌کنند، می‌توانند تجربه کارکرد روان برای یک موتور را بهبود بخشند.

ویژگی‌های فیلتر روغن در خودرو

فیلترها، در صورتی می‌توانند کارایی مطلوبی داشته باشند که از ویژگی‌هایی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، برخوردار باشند؛ بنابراین، قبل از انتخاب فیلتر روغن، بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

1. سازگاری

اولین موردی که در تهیه فیلتر، باید مدنظر داشته باشید، سازگاری آن با نوع روغن و موتور وسیله نقلیه شما است. دلیل وجود فیلترهای مختلف نیز همین است که موتورها در انواع مختلفی وجود دارند.

شما با بررسی مشخصات و توضیحات فیلتر روغن انتخابی خود، می‌توانید از صحت این ویژگی مطلع شوید.

2. طراحی

نوع طراحی فیلتر روغن در خودرو نیز می‌تواند نقش اساسی در دوام و ماندگاری طولانی‌مدت آن داشته باشد.

یک فیلتر خوب دارای واشرهای مانع برگشت روغن، فنر نگه‌دارنده، سوپاپ خودرو اطمینان و صافی فیلتر است که مجموع این قطعات، میزان قابلیت اطمینان فیلتر برای موتور شما را تعیین می‌کنند.

3. ظرفیت کار با مسافت پیموده شده و نوع روغن

در نهایت، می‌توان گفت که تمام فیلترهای روغن برای همه انواع روغن‌ها مناسب نبوده و کارایی مطلوب ندارند؛ بنابراین، وقتی فیلتر روغنی را برای خودروی خود در نظر می‌گیرید، لازم است تا تفاوت بین انواع روغن را نیز بدانید. در این زمینه، فیلترهای روغن مختلفی برای سازگاری با انواع روغن‌های مصنوعی، نیمه مصنوعی و روغن‌های ترکیبی وجود دارند که می‌توانید بر اساس آن‌ها، فیلتر روغن مناسب خود را تهیه نمایید.

اهمیت فیلتر روغن

همچنین، مسافت پیموده شده نیز در انتخاب فیلتر اهمیت دارد. فیلترهای روغن با کارایی بالا، احتمالاً دارای ظرفیت مسافت پیموده شده 15000 کیلومتر به بالا هستند. از طرف دیگر، یک فیلتر معمولی ممکن است ظرفیت مسافت پیموده شده 5000 کیلومتر را پوشش دهد.

بنابراین، شما باید تمام این ویژگی‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را به هنگام انتخاب فیلتر برای اتومبیل یا سایر وسایل نقلیه موتوری خود در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

فیلتر روغن در خودرو، از اجزای ضروری و یک قطعه کاربردی برای تصفیه روغن موتور است که وجود آن برای کارکرد درست موتور و وسیله نقلیه شما، بسیار ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *