FA

نکات کاهش استهلاک خودرو

قبل از توضیح‌دادن روش‌های کاهش استهلاک خودرو بهتر است تعریفی از استهلاک داشته باشیم. استهلاک خودرو به آسیب‌های وارده و تخریب قطعات خودرو گفته می‌شود که به‌مرورزمان شکل می‌گیرد. اگر خودرویی دارید که قصد استفاده طولانی‌مدت از آن را دارید باید بیشتر به این موضوع دقت کنید. به این دلیل که رعایت نکات ریز نگهداری خودرو باعث کاهش بسیار زیاد استهلاک خودرو شما می‌شود. از طرفی اگر از خودروهایی استفاده می‌کنید که در حال حاضر ممنوعیت واردات دارند بهتر است حتماً به این نکات توجه کنید. چرا که قطعات این خودرو ها بسیار گران‌تر از خودروهای داخلی است و حتی قیمت قطعات این خودرو ها با قیمت‌های جهانی آن‌ها نیز اختلاف چشمگیر دارد. در نتیجه بهتر است از روش‌های کاهش استهلاک خودرو که در ادامه ذکر می‌شود حداکثر استفاده را ببرید.

روش‌های کاهش استهلاک ماشین

همان‌طور که گفته شد روش‌های متعددی برای کاهش فرسودگی خودرو وجود دارد. به‌طوری‌که حتی برای این روش‌ها می‌توان دسته‌بندی‌های متفاوتی ارائه کرد. به‌عنوان‌مثال برخی از راهکارهای کاهش استهلاک مربوط به نوع رانندگی است و برخی از آن‌ها مربوط به نحوه نگهداری خودرو است. در ادامه سعی می‌کنیم مؤثرترین روش‌های کاهش استهلاک خودرو را برای شما بیان کنیم.

 

استفاده از ترمزدستی به‌ جای دنده

یکی از مواردی که به یک قطعه بسیار مهم خودرو یعنی گیربکس فشار وارد می‌کند استفاده از دنده برای نگه‌داشتن ماشین در سطح شیب‌دار است. این موضوع بسیار رایج است و راهکار آن نیز بسیار ساده می‌باشد. کافی است هنگام پارک در سطح شیب‌دار ابتدا خودرو خود را خلاص کنید و ترمزدستی را بکشید و سپس ماشین را در حالت دنده قرار دهید. به این صورت فشار خودرو روی لنت‌های ترمز خواهد آمد و گیربکس خودرو شما درگیر نخواهد شد.

در مورد گیربکس خودرو یکی از نکاتی که معمولاً راننده‌های تازه‌کار آن را رعایت نمی‌کنند این است که قبل از این که دنده خودرو را به دنده‌عقب تعویض کنند به طور کامل نمی‌ایستند. این موضوع در نگهداری از گیربکس خودرو بسیار مهم است که قبل از تعویض دنده به دنده‌عقب خودرو را به طور کامل نگه دارید و سپس اقدام به تعویض دنده نمایید.

استفاده از ترمزدستی به‌جای دنده

تعویض روغن و بررسی لاستیک‌های خودرو

یکی دیگر از روش‌های کاهش استهلاک خودرو این است که همیشه حواستان به روغن خودروتان باشد. این موضوع بسیار مهم است چرا که یکی از اساسی‌ترین جزئیاتی که در عملکرد خودرو بسیار تأثیرگذار است روغن‌های خودرو است. روغن‌موتور، روغن هیدرولیک و… اهمیت بسیار زیادی در نگهداری خودرو دارند در نتیجه حتماً باید حواستان به زمان تعویض آن‌ها باشد.

یکی دیگر از موارد بااهمیت خودرو که وابسته به نوع خودرو ممکن است هزینه زیادی را به شما تحمیل کند لاستیک است. یکی از راهکارهایی که امروزه متخصصین خودرو به شما پیشنهاد می‌دهند این است که در هر 10 هزار کیلومتر جای لاستیک‌های جلو و عقب را تعویض کنید. این موضوع باعث می‌شود که همه لاستیک‌های خودرو شما کیفیت لازم را داشته باشند و دچار مشکل نشوید. تنظیم باد لاستیک شاید به دید شما اهمیت چندانی نداشته باشد؛ اما باید گفت که این موضوع در نگهداری لاستیک‌ها بسیار بااهمیت است. چرا که وقتی لاستیک‌های خودرو به‌اندازه کافی باد نداشته باشند سایش بیشتر و در نتیجه استهلاک بیشتری خواهند داشت.

تعویض روغن و بررسی لاستیک‌های خودرو

تعویض تسمه تایم

از موضوعات حائز اهمیت در نگهداری خودرو تعویض تسمه تایم به هنگام ضرورت است. اگر نمی‌دانید کار تسمه تایم چیست و یا تعویض آن برای خودرو چقدر مهم است باید بگوییم این قطعه مهم هماهنگی باز و بسته‌شدن سوپاپ‌ها را انجام می‌دهد. در نتیجه باید حتماً زمان تعویض این قطعه را در نظر داشته باشید چرا که این قطعه در صورت خراب‌شدن ممکن است خسارات بسیار زیادی را به شما تحمیل کند.

سوخت مناسب

یکی از روش‌های کاهش استهلاک خودرو استفاده از سوخت مناسب است. این مسئله به مدل خودرو شما بسیار مربوط است. اگر از خودروهای وارداتی با موتورهای حساس یا حتی از خودروهای داخلی که موتور توربو دارند استفاده می‌کنید باید حتماً از سوخت باکیفیت استفاده کنید. زیرا این موتورها به کیفیت سوخت بسیار حساس هستند و با استفاده از سوخت نامناسب احتمال آسیب‌دیدن آن‌ها بالا می‌رود. اگر هم از خودرو های معمولی استفاده می‌کنید حتماً سعی کنید هر چند وقت یک‌بار از بنزین سوپر استفاده کنید. در تشخیص سوخت خوب نیز عدد اکتان بنزین بسیار مهم است. برخی از افراد برای بالابردن عدد اکتان از اکتان بوستر استفاده می‌کنند. البته قبل از استفاده از اکتان بوستر بهتر است از قبل در مورد برند و دیگر ویژگی‌های آن تحقیق کنید.

رانندگی با سوخت کم

به علت بالا رفتن هزینه‌های بنزین و سوخت گیری، عده‌ای از رانندگان فقط هنگامی اقدام به سوخت گیری می‌کنند که باکشان کاملا خالی شده باشد. این امر می‌تواند موجب ورود هوا به درون پمپ بنزین و درنتیجه موجب خرابی در آن شود. در انتهای مخزن باک خودرو همیشه ناخالصی‌هایی حضور دارد که با پایین رفتن سطح بنزین احتمال نفوذ آن به داخل مسیر سوخت رسانی افزایش میابد. این اشتباه رایج علاوه بر کاهش طول عمر پمپ بنزین سبب تحمیل خسارت‌های بالایی جهت تعمیر سوخت پاش‌ها و انژکتور می‌شود. توصیه ما به شما، سوخت گیری به موقع هنگام روشن شدن چراغ بنزین است تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود.

سوخت مناسب

برای کاهش استهلاک یکنواخت رانندگی کنید

یکی دیگر از روش‌های کاهش استهلاک خودرو رانندگی یکنواخت و به‌دوراز هیجانات است. برخی از افراد تصور می‌کنند که باید سریع شتاب گیری کنند و پس از رسیدن به خودرو جلو سریعاً پای خود را روی ترمز فشار دهند. درحالی‌که بهتر است به‌جای این کار با آرامش و یکنواختی بیشتری رانندگی کنید. از شتاب گیری سریع و آنی بپرهیزید و همچنین برای کاهش سرعت به‌جای ترمز شدید از فاصله‌ای دورتر پای خود را از روی گاز بردارید.

گرم‌کردن خودرو

اگر بخواهیم این موضوع را در یک جمله توضیح دهیم باید بگوییم خودرو خود را به‌صورت درجا گرم نکنید. جالب است که این موضوع هنوز هم بین رانندگان وجود دارد و حتی برخی از راننده‌های باتجربه نیز از این امر غافلند. بهترین روش برای گرم‌کردن خودرو این است که پس از استارت در حدود یک دقیقه به‌صورت درجا کار کند و سپس با سرعت پایین شروع به حرکت کنید.

استفاده صحیح از کلاچ

بسیاری از افراد در ایران از خودروی دنده‌ای استفاده می‌کنند. یکی از قطعاتی که در این خودرو ها مستعد استهلاک است سیستم کلاچ خودرو است. مهم‌ترین دلیل خراب‌شدن این قطعه نیز استفاده نادرست افراد از این قطعه است. بسیاری از افراد برای ایستادن پشت چراغ‌قرمز از نیم کلاچ و گاز استفاده می‌کنند. این خود یکی از عادت‌های نادرستی است که بین مردم جاافتاده است. این مسئله باعث فرسودگی سیستم کلاچ خودرو می‌شود. در نتیجه استفاده صحیح از کلاچ نیز یکی دیگر از روش‌های کاهش استهلاک خودرو است.

استفاده صحیح از کلاچ

تعویض فیلترهای خودرو

تعویض فیلترهای خودرو نیز یکی دیگر از روش‌های کاهش استهلاک خودرو است که باید به آن توجه ویژه کرد. هر کدام از فیلترهای خودرو وظایف خاص خود را دارد که باید به‌خوبی آن‌ها را انجام دهد. به‌عنوان‌مثال تمیز بودن فیلتر هوا باعث می‌شود که سوخت وارده به موتور با یک‌ هوای تمیز مخلوط شود و از خود رسوباتی به جا نگذارد. در نتیجه یکی از مهم‌ترین روش‌های کاهش استهلاک خودرو تعویض همین فیلترها است. به‌عنوان‌مثال معمولاً فیلتر هوا را با هر تعویض روغن خودرو عوض می‌کنند. عملکرد درست فیلتر روغن نیز تاثیر مستقیم بر عمر موتور و سایر قطعات خودرو دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم برخی از مهم‌ترین و مؤثرترین روش‌های کاهش استهلاک خودرو را به شما گوشزد کنیم. شاید برخی از نکات گفته شده بسیار ریز باشد و شما آن‌ها  را بی‌اهمیت بدانید؛ اما جالب است بدانید که تکرار این اتفاقات در زمان طولانی باعث آسیب به خودروی شما خواهد شد. در نتیجه اگر می‌خواهید خودرویی سالم  داشته باشید و با آرامش مسافرت کنید و از خودروی خود استفاده کنید بهتر است روش‌های کاهش استهلاک خودرو که در بالا مطرح شد را جدی بگیرید.

 

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *