FA

بهترین زمان تعویض شمع ماشین | افزایش عمر مفید شمع خودرو

شمع ماشین یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو برای کارکرد صحیح اتومبیل محسوب می‌شود. به همین دلیل لازم است تا اطلاعات مختصری در زمینه‌ی عمر مفید شمع خودرو و بهترین زمان تعویض شمع داشته باشید. تعویض به موقع شمع ماشین کمک می‌کند تا عمر مفید موتور و در نتیجه سلامت ماشین شما افزایش پیدا کند. در این مطلب به بررسی نکات تعویض شمع می‌پردازیم.

بهترین روش تعویض شمع ماشین

عمر مفید شمع خودرو چقدر است؟

کارشناسان خودرو در زمینه‌ی عمر مفید شمع خودرو اختلاف نظر دارند. برخی می‌گویند که بهتر است هر 15 هزار کیلومتر سلامت شمع بررسی و تعویض شود. برخی نیز ادعا می‌کنند که شمع‌ها هر 50 هزار کیلومتر یک بار نیاز به تعویض دارند. با بررسی نظرات مختلف و میانگین گرفتن از این اعداد گوناگون می‌توان گفت که هر 30 هزار کیلومتر بهترین زمان تعویض شمع خودرو محسوب می‌شود. عواملی که روی طول عمر شمع ماشین تأثیرگذارند شامل موارد زیر است.

 • نوع شمع (مسی، پلاتینیومی، ایریدیومی، نیکلی و…): نوع الکترود مصرفی در شمع خودرو تاثیر مستقیمی در کیفیت و عمر مفید محصول دارد. برای مثال شمع های مسی به دلیل خواص حرارتی که دارند در مقابل فرایش مقاومت بیشتری دارند و ممکن است ماندگاری بیشتری داشته باشند. 
 • نوع نگهداری و استفاده از خودرو: برخی نکات در نگهداری از خودرو می تواند در طول عمر شمع موثر باشد، مثل نوع سوخت مصرفی یا بهبود راندمان کار موتور و تعویض به موقع شمع ها و…
 • کیفیت ساخت و تولید شمع: انتخاب شمع درست و مناسب خودرو و خرید بهترین شمع موجود در بازار از جمله هزینه هایی است که هزینه های جانبی آینده را که حاصل استهلاک خودرو است کاهش می دهد. 
 • کیفیت اجزای داخلی خودرو: کیفیت کویل احتراق و سیستم اشتعال خودرو و سیستم سوخت رسانی آن می تواند بر عمر شمع ها نیز موثر باشد. 

به پایان رسیدن عمر مفید شمع خودرو و زمان تعویض شمع ماشین

برای اطمینان بیشتر و پیشگیری از خرابی کامل شمع می‌توانید هر 20 هزار کیلومتر یک بار ماشین خود را به مراکز معتبر برده و سلامت و عمر مفید شمع خودرو را بررسی کنید. البته برخی از شمع‌های بسیار باکیفیت حتی قادرند تا 90 هزار کیلومتر را بدون خرابی سپری کنند. اما تعویض به موقع شمع مزایای زیادی دارد که رانندگان را قانع می‌کند تا پیش از خرابی شمع ماشین اقدام به تعویض آن کنند. در زیر نشانه‌های فیزیکی که به شما می‌گویند زمان تعویض شمع فرا رسیده است مشاهده می‌کنید.

 • فرسودگی و خرابی کامل شمع
 • مشاهده‌ی لعاب یا لایه روی چینی شمع
 • ترک خوردن بخش چینی شمع
 • تغییر رنگ در چینی
 • مشاهده‌ی فرسودگی در الکترودها
 • ذوب شدن الکترود مثبت (الکترود مرکزی)

فواید تعویض شمع خودرو

شمع خودرو از طریق سیستم جرقه زنی سبب اشتعال در ترکیب هوا و سوخت می‌شود که هنگام رانندگی در سرعت بالا این اشتعال میتواند به 15 جرقه در ثانیه هم برسد. با پیشرفت در صنعت شمع‌‌سازی و بروزرسانی مداوم سیستم‌های جدید بازهم برای بهبود در کارایی و عملکرد شمع خودرو باید به صورت منظم نسبت به برسی و تعویض آن اقداماتی صورت بگیرد. از فواید تعویض شمع و وایر میتوان به بهبود در شتاب خودرو و جلوگیری از زدن جرقه اشاره نمود. برای تعویض شمع نیازی به دانش فنی بسیار بالایی نیست و هرشخص میتواند با استفاده از آچار و سوکت عایق که در بسته بندی شمع‌ها تعبیه شده است نسبت به تعویض آن اقدام نماید.

برای برق رسانی بهینه و درست به شمع‌ها از وایر شمع استفاده می‌شود که در محل قرار گیری آن ممکن است با برخی قطعات ماشین و گرمای بسیار زیاد در ارتباط باشد. از این رو این قطعه با گذشت زمان و به مرور فرسوده شده و توانایی برق‌رسانی خود را نسبت به شمع از دست خواهد داد. تعویض این قطعات از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری خواهد کرد و مجددا‌، در نصب و تعویض این قطعات نیاز به ابزار پیشرفته‌ای نیست. آشناییی با انواع شمع خودرو در خرید و انتخاب قطعه مناسب خودرو شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نکاتی برای افزایش طول عمر مفید شمع خودرو

آگاهی از راه های افزایش طول عمر شمع خودرو به شما کمک می‌کند تا نه‌تنها مدت زمان طولانی‌تری از شمع بهره ببرید بلکه با رعایت این موارد از خرابی دیگر قطعات خودرو نیز جلوگیری کنید. در زیر فهرستی از موارد مهم برای افزایش عمر مفید شمع خودرو را می‌خوانید.

 • خرید شمع با کیفیت: گام اول برای طول عمر بیشتر شمع خرید محصولی با کیفیت و با دوام از مراکز مجاز و معتبر است.
 • انتخاب شمع مناسب: شمع‌های دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام از ویژگی‌ها و طول عمر متفاوتی برخوردارند. بهتر است شمعی متناسب با مشخصات خودروی خود انتخاب کنید تا میزان بهره‌وری ماشین بالاتر برود.
 • بهره‌گیری از سوخت مرغوب: از سوخت مطمئن و مناسب برای ماشین استفاده کنید. کیفیت سوخت روی طول عمر شمع ماشین اثر مستقیمی دارد.
 • خنگ نگه داشتن موتور: زمانی که موتور در حال کار است تمامی قطعات خودرو با یکدیگر در ارتباطند و این ارتباطات و فعالیت‌ها موجب داغ شدن موتور می‌شود. سیستم خنک‌کننده با به جریان انداختن مایع خنک‌کننده از طریق لوله‌های رادیاتور و چرخاندن فن خودرو از این گرمای شدید می‌کاهد تا اجزای ماشین در دمای مناسبی به فعالیت ادامه بدهند. در صورتی که سیستم خنک‌کننده نتواند وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد موتور دمای بیش از حدی را تجربه می‌کند که حاصل آن آسیب به شمع ماشین و دیگر اجزای اتوموبیل است.

نشانه‌های زمان تعویض شمع ماشین

در صورتی که در زمان مناسب شمع خودرو را معاینه نکنید یا نسبت به تعویض آن اقدام نکنید کم‌کم نشانه‌هایی را مشاهده خواهید کرد که به شما اعلام می‌کند هنگام تعویض شمع فرا رسیده است. بی توجهی به این نشانه‌ها و عدم تعویض شمع خودرو، ماشین را با خطراتی جدی و هزینه‌های سنگین روبرو خواهد کرد.

 • افزایش مصرف سوخت ماشین
 • کاهش قدرت پیشران و شتاب خودرو
 • بد کار کردن و لرزش موتور
 • تفاوت در استارت خوردن ماشین
 • روشن بودن چراغ چک
 • روشن نشدن ماشین
بهترین روش افزایش عمر مفید شمع ماشین

هنگامی که این نشانه‌ها رخ بدهند یکی از موارد مهمی که باید بررسی شود سلامت شمع خودرو است. دقت کنید که اگر یکی از این علائم به‌تنهایی اتفاق بیفتد لزوماً نشانه‌ی خرابی شمع نیست.

مراحل عوض کردن شمع ماشین 

اگر شمع ماشین شما مستهلک شده و نیاز به تعویض دارد و به هر دلیلی دسترسی به تکنسین خودرو و مکانیکی ندارید می توانید خود اقدام به تعویض شمع خودرو خود کنید. مراحل تعویض شمع خودرو بسیار ساده است اما نهایت دقت را به کار ببرید تا از آسیب های احتمالی خودداری کنید.

 • باز کردن شمع:

وایر شمع را از قسمت لاستیکی متصل شده به سر شمع با احتیاط جدا کنید. اگر وایر به راحتی جدا نشد و از ابزار استفاده کردید مراقب ترمینال فلزی وایر باشید که آسیب نبیند. آسیب دیدن وایر و نصب مجدد آن می تواند در روند احتراق ماشین مشکل ساز شود. در ادامه باید کوئل را از شمع جدا کنید، ابتدا برق کوئل را جدا کنید و سپس قسمت روکش دار را با چرخاندن یا عقب و  جلو کردن باز کنید و مراقب باشید روکش پلاستیکی آسیب نبیند. در مرحله آخر با احتیاط باید شمع ها را باز کنید و در نهایت دقت این کار را انجام دهید که شیارهای سرسیلندر آسیب نبینند. اگر نیاز به ابزار داشتید از آچار بکس برای این کار استفاده کنید.

 • نصب شمع جدید:

 بعد از خارج کردن شمع های قدیمی نوبت به قرار دادن شمع های جدید میرسد. حین خارج کردن شمع های قدیمی    حتما به ترتیب هر شمع دقت داشته باشید و هر یک را علامت گذاری کنید. سلامت شمع های جدید را بررسی کنید که از شمع معیوب استفاده نکنید. و پس از بستن شمع ها مجدد کوئل و وایر شمع را با گریس به حالت قبلی خود برگردانید. اگر بعد از نصب شمع جدید چراغ چک ماشین روشن شد احتمالا در یکی از مراحل اشتباهی پیش آمده و باید به تکنسین خودرو مراجعه کنید.

تعویض شمع خودرو و خرید شمع با کیفیت

با بررسی موارد گوناگون در این مطلب متوجه شدیم که کیفیت شمع نه‌تنها روی عمر مفید شمع خودرو تأثیرگذار است بلکه زمان تعویض شمع را نیز به عقب می‌اندازد. این موضوع هم سبب صرفه‌ی اقتصادی برای شما و هم سبب عملکرد صحیح ماشینتان می‌شود.

خرید قطعات خودرو با کیفیت بالا و ماندگاری طولانی تنها از طریق مراجعه به مراکز مجاز و معتبر ممکن است. شرکت پرتوناب الکترونیک با سابقه‌ی طولانی در ارائه‌ی لوازم خودرو از جمله شمع‌های استاندارد با قیمت مناسب تلاش می‌کند تا خریدی مقرون به‌صرفه را برای مشتریان رقم بزند.

شركت طراحی مهندسی پرتوناب الكترونيک يک سازنده برتر در صنعت قطعات خودرو است

این شرکت با دقت بالایی به عرضه‌ی محصولات با کیفیت می‌پردازد تا از این طریق سهمی در ارتقای کیفیت خودروهای کشور داشته باشد. مجموعه‌ی پرتوناب برای رسیدن به این هدف از افراد متخصص و گروهی باتجربه بهره می‌گیرد. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر دارید می‌توانید با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *