FA

چرا ماشین استارت نمی‌‌خورد؟

استارت نخوردن ماشین و جوش اوردن ماشین دو خرابی رایج خودرو هستند. در این مقاله تمرکز ما روی استارت نخوردن ماشین است. در مقاله‌ای دیگر می‌توانید راجع به علت جوش آوردن ماشین بخوانید.
هیچ چیز بدتر از لحظه‌ای نیست که سوار ماشین خود می‌شوید، سوییچ را در استارت قرار می‌دهید و می‌چرخانید، اما ماشین شما روشن نمی‌شود. این اتفاق هر روز برای افراد زیادی رخ می‌دهد. در این شرایط، بسته به موقعیت خود، در ابتدا ممکن است از این‌که برنامه‌هایتان خراب شده است، آزرده خاطر شوید. اما به محض این‌که متوجه شدید که ماشین شما واقعاً روشن نمی‌شود، ممکن است دچار وحشت شوید و از خود بپرسید که «چرا ماشین استارت نمی‌ زند؟».

چرا ماشین روشن نمی‌شود؟

دلیل این‌که چرا ماشین استارت نمی‌ زند گوناگون است، اما دانستن برخی از رایج‌ترین دلایل می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت مشکل را شناسایی کنید و سطح استرس و نگرانی خود را کاهش دهید. خوشبختانه، برخی از رایج‌ترین مشکلات راه‌حل‌های ساده‌ای دارند که به شما این امکان را می‌دهند که به سرعت به مشکل رسیدگی کنید و به‌کار خود برسید.
در این مقاله، هدف ما بررسی 7 مورد از رایج‌ترین دلایل اینکه «چرا ماشین استارت نمی‌ زند» است. همچنین اقداماتی را که باید برای رفع این مشکل انجام دهید به شما خواهیم گفت.

چرا ماشین روشن نمی‌شود؟

خالی شدن باتری ماشین

شایع‌ترین دلیل روشن‌نشدن ماشین به‌خاطر شارژ باتری است. مشکل باتری می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، اما شایع‌ترین دلیل آن این است که تصادفا چراغ‌های ماشین را روشن گذاشته‌اید و باتری تمام شده است یا این‌که باطری ماشین خیلی کهنه شده و یا اتصال باطری قطع شده است.

باتری به باتری کردن

ازمهم‌ترین  قطعات خودرو می‌توان به باتری اشاره کرد. گاهی می‌توان این مشکل استارت نخوردن را با «باتری به باتری‌کردن» دو خودرو سریعا حل کرد. با استفاده از کابل‌های ماشین و باطری یک خودرو سالم، ممکن است بتوانید باتری ماشین را به سرعت شارژ کرده و ماشین را روشن کنید.
با این حال، این امکان هم وجود دارد که باتری به‌طور کامل نیاز به تعویض داشته باشد و اقدام فوق هم فایده‌ای نداشته باشد. به باتری نگاه کنید، اگر می‌توانید خوردگی روی کانکتورهای باتری را ببینید، احتمالا باید آن را عوض کنید. اکثر تولید‌کنندگان باتری خودرو توصیه می‌کنند که باتری ماشین را هر 4 تا 5 سال یک‌بار تعویض کنید، بنابراین اگر آخرین‌باری را که باتری را تعویض کرده‌اید به یاد نمی‌آورید، احتمالاً زمان زیادی گذشته و اکنون باید این کار را انجام دهید.

باتری به باتری کردن

خرابی سوئیچ جرقه‌زن (ignition switch)

اگر فکر می‌کنید که باتری مشکلی ندارد، ممکن است سوئیچ احتراق شما پاسخ این سوال باشد که چرا ماشین استارت نمی‌ زند. برای این‌که متوجه شوید که آیا مشکل از این قسمت است و یا نه، چراغ‌های جلوی ماشین را روشن کنید. اگر ماشین روشن نمی‌شود اما چراغ‌ها روشن می‌شوند، احتمالاً باتری مشکل ندارد و ممکن است سویچ احتراق خراب شده باشد.
سوئیچ خراب نمی‌تواند برق لازم برای استارت، سیستم جرقه‌زنی و سایر فرآیند‌های لازم برای استارت‌خوردن ماشین را تامین کند و به همین دلیل نیز ماشین روشن نمی‌شود. خرابی سوئیچ احتراق معمولاً به دلیل مشکلات فیوز یا سیم‌کشی ایجاد می‌شود، بنابراین لازم است در صورت رویارویی با این مشکل حتما ماشین خود را به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید.

مشکل در موتور استارتر

یکی دیگر از دلایل احتمالی استارت نخوردن ماشین ، خرابی استارتر موتور است. موتور استارتر به باتری متصل است و نقش حیاتی در روشن‌کردن موتور دارد. در بسیاری از مواقعی ‌که ماشین استارت نمی‌‌خورد، هنگام چرخاندن کلید، صدای «کلیک» را می‌شونید. این صدا می‌تواند نشانه این باشد که موتور به دلیل از کارافتادن موتور استارتر نمی‌چرخد. علل زیر می‌توانند به عملکرد بد و یا از کار افتادن موتور استارتر منجر شوند:

  • سیم کشی شل یا خراب ورودی و یا خروجی موتور استارت
  • خوردگی باتری
  • قطعات آسیب‌دیده یا فرسوده در سیستم استارت
  • نشت روغن
  • رله یا فیوز خراب

مشکل در موتور استارتر

تسمه تایم خراب

تسمه تایم خودروی شما بخش بسیار مهمی از موتور است. این بخش کمک می‌کند تا سوپاپ‌های موتور در زمان مناسب باز و بسته شوند. اگر تسمه تایم خراب شده باشد، موتور یا اصلا کار نمی‌کند یا نمی‌تواند به خوبی قبل کار کند. متأسفانه، خرابی تسمه تایم اغلب نادیده گرفته می‌شود. عدم تعویض به موقع تسمه تایمِ خراب، می‌تواند سبب خرابی دائمی موتور شده و شما را مجبور به تعویض این قطعه گران‌قیمت کند. پس اگر ماشین استارت نمی‌‌خورد، ممکن است مشکل از تسمه تایم باشد.

تسمه تایم خراب

باک خالی

این دلیل ممکن است کمی احمقانه به‌نظر برسد، اما باور کنید یا نه، از جمله مواردی است که اتفاق می‌افتد. ممکن است آخرین باری که با ماشین رانندگی کردید، چراغ بنزین روشن شده باشد، اما شما پرکردن باک را به تعویق انداخته باشید. یا ممکن است به‌راحتی به خانه برگشته باشید و تا آخرین لحظه هم موتور کار کرده باشد، اما موقع روشن کردن مجدد، دیگر ماشین استارت نخورد.
خوشبختانه، حل این مشکل خیلی سخت نیست. فقط کافی است در باک خود بنزین بریزید تا مشکل حل شود. اگر مشکل این باشد، پس از پر کردن باک ماشین استارت می‌خورد.

باک خالی

پمپ سوخت خراب

اگر مطمئن هستید که بنزین کافی در باک دارید، اما ماشین استارت نمی‌‌خورد، ممکن است پمپ بنزین خودرو دچار مشکل شده باشد. پمپ بنزین سیستمی است که سوخت را از مخزن بنزین به محفظه احتراق منتقل می‌کند. اگر پمپ کار نکند یا ضعیف باشد، سوخت نمی‌تواند از مخزن به موتور برسد و در نتیجه موتور روشن نمی‌شود.
ساده‌ترین راه برای تشخیص این‌که آیا مشکل روشن نشدن خودرو به پمپ بنزین مرتبط است یا نه، این است که قبل از استارت زدن خودرو به دقت به صدای پمپ بنزین گوش دهید. وقتی که سوییچ را در وضعیت روشن قرار داده‌اید، قبل از این‌که آن را تا انتها بچرخانید تا ماشین روشن شود، باید صدای روشن‌شدن پمپ بنزین را بشنوید. اگرچه گاهی شنیدن آن دشوار است، اما اگر بدانید دنبال چه صدایی هستید، ممکن است بتوانید آن را بشنوید و با موفقیت دلیل این‌که چرا ماشین استارت نمی‌ زند را پیدا کنید.

پمپ سوخت خراب

فیلتر بنزین مسدود شده

فیلترسوخت یا همان فیلتر بنزین باید هر 20000 کیلومتر تعویض شود. این فیلتر وظیفه جمع‌آوری کثیفی و فیلتر‌کردن آن‌ را از موتور و مخزن سوخت بر عهده دارد و با گذشت زمان کثیف می‌شود. اگر مدت زیادی از تعویض این فیلتر گذشته باشد، ممکن است به دلیل تجمع کثیفی مسدود شده و مانع از ورود بنزین به موتور گردد. برای حل این مشکل باید خودرو را به یک تعمیرکار حرفه‌ای نشان دهید تا در صورت لزوم فیلتر را عوض کند.

به مکانیکی سر بزنید

ممکن است دلایل ساده روشن نشدن خودرو را پیدا کنید و پس از رفع آن به راحتی به کار خود برسید؛ اما اگر مشکل تکرار شد و یا حدس می‌زنید که مشکل جدی‌تر این‌ها است، حتما خودروی خود را به یک مکانیک حرفه‌ای نشان دهید. ممکن است شما موقتا مشکل را حل کرده باشید، اما این احتمال هم وجود دارد که مشکلات جدی‌تری در خودروی شما وجود داشته باشد که از آن غافل باشید. پس برای اطمینان از حل شدن مشکل استارت نخوردن خودرو، حتما موضوع را پیگیری کنید.

از این‌که تا انتهای مقاله « چرا ماشین استارت نمی‌ زند؟» با ما همراه بودید، متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *